Jak obchodovat na burze
Přidal kulicka, dne 5. 09. 2018, 0x
V tomto článku naleznete jednoduchý a srozumitelný návod, jak začít s online obchodem na burze. Pokud se chcete dozvědět, jak obchodovat na burze a ideálně s co nejmenším úsilím, věřte, že nejste sami. Takový návod hledají jak úplní začátečníci, tak i již zkušenější obchodníci, kterým se hned na začátek něco zrovna nevyvedlo.
Bez dalšího napínání vám ale povíme, jak se věci na burze mají… Online obchodování na burze není jednoduché, ani si za pár dnů nevyděláte nepředstavitelné peníze pouhým stlačením libovolného tlačítka. Tak to skutečně nevypadá! Abyste si skrze burzy opravdu vydělávali, je potřeba studium a praxe. Musíte zkrátka být dobří a nadprůměrní. Ti podprůměrní si zde vážně nevydělávají.
Kromě jiných nástrah a rizika se na trhu objevují společnosti, které tvrdí, že jejich zázračné obchodní systémy vydělávají samy. Bohužel, ale vesměs se jedná o podvod. Jednak nikdo, ani ti nejlepší na trhu, nedokáží s jistotou predikovat vývoj trhu, tedy vždy se pracuje s určitou mírou rizika (přičemž ani výši tohoto rizika nelze s jistotou stanovit). Riziku se nelze vyhnout! Lze jej snížit, ale nelze jej eliminovat! A další věc je, proč by měli takto převratný vynález pouštět do světa za pár korun pro všechny, kteří zvládnou kliknout na odkaz? Z čisté solidarity či pomsty? No to určitě… Tak jako všude jinde, ani zde kuře zadarmo nehrabe a peníze nerostou na stromech!
Mějte se proto na pozoru před lacinými triky, rádoby investicemi na jisto a podobnými planými řečmi a sliby.
Nejprve pro lepší představu 10 jednoduchých kroků k úspěšnému začátku obchodování na burze:
- Ovládněte alespoň základy tradingu (obchodu)
- Naučte se, jak pracovat s grafy a technikou analýzy
- Zvolte si pro vás optimální přístup
- Dále budete potřebovat software (vhodný program) a data
- Vytipujte si trhy a základní obchodní systémy
- Tzv. backtest – tedy testování obchodních systémů
- Vytvořte si svůj obchodní plán včetně cílů
- Než se dáte do akce, není od věci si vyzkoušet simulaci obchodování
- Nyní je na čase si vybrat toho správného brokera
- A teď už konečně do akce – live trading!
Stačí to laickým čtenářům, abyste pochopili, že to skutečně není jen tak?
Nyní se podíváme na 5 poněkud podrobnějších kroků v počátcích obchodování na burze
Na začátek to nejjednodušší – tj. technické vybavení pro online obchody na burze
Pro úplné počátky vám postačí pouhý počítač a připojení k internetu. Mimo to už samozřejmě řada obchodníků s cennými papíry nabízí možnost online obchodování přes mobil či tablet. Notebook a PC mají ale podstatnou výhodu. Jsou přehlednější a můžete na nich mnohem lépe sledovat vše potřebné (grafy, analýzy cen aj.) Analýza cen je základním nástrojem každého obchodníka – tzv. technická analýza, a to by šlo na mobilu jen mnohem obtížněji.
Pokud vás bude obchodování na burze po čase živit, určitě budete potřebovat kvalitnější vybavení, jako jsou záložní internet (pro případ výpadku), několik monitorů, výkonný procesor atd. Na začátek to ale vůbec není nezbytné a byl by to jen zbytečný výdaj.
Fundamentální X technická analýza
To jsou dvě základní analýzy, které budete potřebovat.
Fundamentální analýza zkoumá ekonomické zprávy a podobné informace.
Naproti tomu technická analýza predikuje cenu daného finančního aktiva na základě cenových pohybů. Využívá hlavně grafy, z nichž se snaží určovat budoucí vývoj ceny z uplynulých dat.
Jak velký kapitál bude potřeba, když chci začít obchodovat na burze?
Nejprve, než se dáte do obchodování s vlastními penězi, nasbírejte zkušenosti s fiktivními penězi. Většina obchodníků nabízí demo účet, kde můžete zkoušet obchodování nanečisto. Teprve až se budete dostatečně cítit a půjde vám to, použijte vlastní kapitál.
Bohužel ani úspěch na demoverzi není zárukou zisků i nadále. Proč? Hráli jste někdy poker bez peněz? Není to ono, že? Obdobně to funguje i zde. Sice pochopíte mechanismus, jak to funguje, jenže není v sázce reálná suma peněz. Proto se, možná i nevědomky, chováte odlišně.
To ovšem není faktor proti obchodování nanečisto před demoverze, jen umírnění případného nadšení a urychlenému vrhnutí se do verze naostro.
Kolik peněz ale mít? To záleží hlavně na dvou faktorech. Za prvé na tom, co s čím budete obchodovat a za druhé na tom, jaký styl zvolíte. S tím souvisí:
- Míra rizika
- a přístup k riziku
- Požadovaný výnos
- Vaše možnosti výše investice
- Délka investice
Požadovaná výnos by měl odpovídat riziku. Tedy rizikovější počiny by vždy měly být doprovázeny vyšším potenciálem výnosu, než méně rizikové investice, u kterých si můžete dovolit přijmout i nižší výnos. Je pak na vás posoudit poměr rizika a výnosu.
Existují 3 základní typy investorů podle postoje k riziku:
- milovníci rizika (risk lovers) – ti zpravidla mají sklon podstupovat i vyšší riziko, ale pouze za předpokladu vyšších očekávaných výnosů. Je zřejmé, že některé takovéto projekty se nevydaří. Výnos z těch úspěšných investic by měl pokrýt i ztrátu z případných neúspěšných investic.
- rizikově neutrální – tito volí střední cestu mezi očekávanou mírou výnosu a rizikem. Tedy zlatá střední cesta poměru rizika a výnosu. Není však nikde dáno, že toto je ta správná cesta. Jen proto, že upřednostníte menší riziko, nemusíte vydělat více a naopak!
- a investoři vyhýbající se riziku (risk averse) – takový investoři se zpravidla vyhýbají riziku. Snaží se o sázku „na jistotu“, tedy nižší míra výnosu vykoupená minimálním očekávaným rizikem. Takové investice zpravidla bývají na velmi dlouhé časové úseky.
Výše vaší investice by se měla odvíjet mj. od vašich zdrojů! Pokud si nemůžete dovolit investovat mnoho nebo jen za cenu velkých půjček, raději byste neměli investovat takovou částku. Každá investice může krachnout, nevydařit se. I v tomto případě váš rozpočet (ani ten pracovní ani ten rodinný) nesmí být vyčerpán či ohrožen!
Vidina zisku některé láká k obrovským investicím. Odolejte tomuto nutkání zvláště v začátcích nebo po prvním větším úspěchu. Začínejte opatrněji a pozvolna, ať zjistíte, co si můžete dovolit.
Délka investice do jisté míry předurčuje výši kapitálu. Aby byla dlouhodobá investice zajímavá, chce to zpravidla vyšší kapitál. Aby byla investice s nízkou mírou návratností zajímavá, chce to vyšší kapitál. Oboje platí i naopak.
Pokud chcete slyšet odpověď na velmi komplikovanou otázku, kolik investovat, dejte si dohromady všechny výše zmíněné faktory. Tedy:
- Zvažte míru rizika projektu.
- Od rizika si odvoďte požadovanou výnosnost, abyste jej byli ochotni podstoupit.
- Posuďte, jak dlouho bude nejvýhodnější investovat na základě rizika a výnosu.
- Vymezte si, jakou částku si můžete dovolit investovat.
- Držte si palce a obchodujte!
S čím obchodovat na burze?
Nelehká a klíčová otázka. Pokud si chcete odpovědět správně, bude potřeba ještě podrobnější zkoumání, než vám nabídneme zde.
Možnosti s čím lze obchodovat jsou např.:
- akcie
- akciové indexy
- komodity (zlato, stříbro, ropa, cukr, bavlna…)
Měli byste obchodovat s tím, čemu rozumíte nejvíce a v čem se vyznáte nejlépe. Zajímá vás technologie, žádná novinka od Applu či Microsoftu vám není cizí, znáte jejich firemní strategie, finanční výsledky a i ceny akcií? Pak by tato volba pro vás měla být jasná. Máte-li blízko k makroekonomii, studovali jste ji dokonce, zajímáte se o zahraničí atd., pak se vydejte na obchody měn. Sledujete neustále cenu benzínu a dění kolem ní? Pak se vám takřka nabízí začít obchodovat s ropou.
Jak si zvolit obchodníka s cennými papíry?
Víte už, s čím budete obchodovat? Pak musíte najít toho správného obchodníka s cennými papíry, přes jehož platformu se dostanete na burzu.
Demo účet (se kterým vždy začínejte!) bývá zpravidla zadarmo – alespoň nějaké pozitivum. Jak bylo zmíněno i výše, demo účet je investiční účet, který vám umožní vyzkoušet si obchodování s fiktivními penězi. Kromě fiktivních peněz se ale tváří, jako byste obchodovali na skutečné burze.
Každý broker (obchodník s cennými papíry) má svou obchodní platformu, tedy software, který si nainstalujete do svého zařízení. U počítače je instalace obdobná, jako čehokoliv jiného. U mobilu a tabletu si danou obchodní platformu stáhnete přes Apple Store nebo Google play. Pokud byste měli jakékoliv obtížne, každá společnost vám ochotně nabídne pomoc s instalací. Dnes je technická asistence a základní vzdělávací materiál považován za samozřejmost. Může být písemný, nebo dokonce v podobě ukázkových videí.
Stává se vám, že ledabyle odkliknete obchodní podmínky a hurá dál? Tentokrát to nedělejte. Při instalaci si je pozorně pročtěte. Než se dáte do obchodování s reálnými penězi, měli byste si brokera prověřit. Nejedná se jenom o poplatky, ale i stabilní obchodní platformu, férovost, spolehlivost, silné kapitálové zázemí, vlastnění účtů v ČR (ne mimo republiku) a zda je pod dohledem kontrolního orgánu.
Závěrem
Každý začátečník v obchodování na burze musí čelit velkému množství informací. Sice je většina z nich dostupná i v češtině, ale angličtině se nevyhnete. Každopádně využijte možnost obrovského počtu informativních videí, kurzů, webinářů apod. Určitě se na ně podívejte. Sice to zabere nějaký čas, ale můžete přijít na důležité nápady a dostat se k podstatným informacím.
Poslední 4 rady na úplný konec:
- Nikam nespěchejte!
- Nenechte se zlákat vidinou snadného a rychlého zisku!
- I když jednou dosáhnete zisku, příště to vyjít nemusí – trh se pořád mění!
- Studujte, studujte, studujte! Na webu je spousta šikovných materiálů.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.