Jak rozpoznat psychopata a jak s ním jednat?
Přidal kulicka, dne 21. 09. 2018, 0x
Když slyšíme psychopat, většině lidí se vybaví nebezpeční padouši z kriminálních filmů, masoví vrazi, magoři z hororů apod. Pravda je ale poněkud jiná, jelikož ne všichni páchají strašlivé zločiny, dokonce jsou někteří z nich úspěšní šéfové ve firmách. Někdy je mnohdy na první pohled ani nerozeznáme od ostatních lidí.
Statistika z časopisu Behavioral Sciences uvádí, že 1 % celé populace jsou psychopati, jenže v světě obchodníků, manažerů a politiků se dostávají i přes 3 %. Pravděpodobně jste se s psychopatem už setkali, ale nerozpoznali jste ho. Tento článek vám pomůže rozpoznat psychopaty a poradí vám, jak se v takové situaci zachovat.
Co je psychopatie?
Jedná se o přetrvávající vzorce chování a vlastnosti jedince, které vyjadřuje ve vztahu k sobě i druhým a jsou extrémně nebo významně odlišné od obvyklého chování průměrného jedince v dané kultuře.
Psychopatie není až tolik nemoc, jako spíše parazitické chování ke svému okolí – pro daného jedince je to takřka jako sport.
Hlavních 5 znaků, podle kterých můžete poznat psychopata
1. Jsou velmi šarmantní
Nikdy na první pohled nepůsobí jako zlí lidé, právě naopak. Vesměs jsou oblíbení, jelikož přesně ví, co mají říct, znají pohotové vtipy a zábavné historky. Oni sami v nich pak vystupují v nejlepším světle, samozřejmě. Umí dobře používat lichotky i komplimenty, aby si získali důvěru ostatních.
2. Chybí jim empatie
Postrádají hlubší emoce a především sociální cítění – ostatní lidé, včetně jejich rodinných příslušníků, jsou jim zkrátka ukradení. Pokud někomu psychicky ublíží, sami nijak netrpí výčitky. Jejich emocionální cítění vůči bolesti ostatních je otupělé.
Dokážou ostatním říkat cokoliv a konat cokoliv, aniž by hnuli brvou. Nesnažte se při diskuzích s nimi hrát na empatii, to nebude fungovat. Nesetkáte se s úspěchem, pokud s psychopatem budete hovořit o špatných pocitech, které vám způsobil, jelikož svou odpovědnost za to odmítne.
3. Přiživují se na emocích druhých
Psychopati nejsou hloupí, ačkoliv bychom tomuto mínění občas rádi podlehli. Dobře rozumí lidským emocím a nebojí se toho využívat. Běžně zneužívají pocitů viny i lichotek, aby zmanipulovali ostatní k něčemu, co by normálně neudělali.
Na druhou stranu ze sebe umí udělat oběť, kdy chtějí získat ze strany ostatních pochopení a být tak středem pozornosti. Pak jim ostatní v dobré víře pomáhají a chtějí se o ně postarat.
4. Svědomí u nich nenajdete
Běžně lžou, kradou i podvádí, aniž by se nad svými činy museli morálně pozastavovat. Dopředu mají připravený dlouhý seznam výmluv, pokud by jim někdo chtěl jejich špatné činy vyčítat. Svou vlastní odpovědnost za své chování odmítají přijmout, místo toho vše svádí na ostatní.
Psychopatům je zcela volné, že někoho zraní, aby získali svou vlastní výhodu. Pro splnění svých cílů udělají vše. Jak tedy poznat psychopata? Nemá svědomí!
5. Jsou narcističtí – sami sebe zbožňují
Sami sebe považují za dokonalé a myslí si, že se na ně pravidla platící pro ostatní nevztahují. Nebojí se, že je někdo chytí, když páchají zločiny. Věří, že jim projde všechno, protože jsou přece chytřejší než ostatní. Daleko více, než na tom, jak svého cíle dosáhnou, jim záleží na tom, čeho chtějí dosáhnout a aby toho dosáhli.
Jak se vypořádat s psychopatem?
Jak poznat psychopata už víte, co ale dělat, když na něj skutečně narazíte?
Nesnažte se ho změnit nějakým promlouváním do duše nebo hraním na emoce. Takovým přístupem ničeho nedosáhnete (viz výše).
Raději se soustřeďte na samotný hovor s nimi. Sice už jen fakt, že víte, když jednáte s psychopatem, by vám měl pomoct se manipulaci ubránit, ale přesto je na místě obezřetnost. Nenechte se vyprovokovat, kontrolujte své reakce a dbejte na to, aby byl jejich toxický vliv na vaše chování co nejmenší.
Dle psychologů lze psychopata porazit svou sebejistotou společně s tím, že mu dáte najevo, když byl prokouknut. Pokud s takovým člověkem žijete, je to váš šéf nebo zaměstnanec, jednou prostě přijde den, kdy si uvědomíte, že s ním zkrátka nejde komunikovat. On totiž systematicky a bez výčitek ničí váš život. Jediné řešení je jej opustit, odejít z práce nebo se přestěhovat a hlavně ukončit kontakt s takovou osobou.
Devatero pravidel jak jednat s psychopaty
- Nenechte se navést na jejich hru – hrajte podle svých pravidel, oni budou ve své hře dobří
- Nenechte se zatáhnout do konfliktů, které vyvolávají – odolejte jakékoliv provokaci, zůstaňte v klidu a racionální, jedině tak můžete vyhrát a neodcházet poražení
- Nesnažte se vyjednávat – u těchto lidí se vám to skutečně nepodaří
- Zapomeňte na spolupráci – je jedno, že byste rádi spolupracovali a vyhnuli se konfliktu, oni se jim nevyhýbají
- Neustupujte – musíte být tvrdí a trvat na svém
- Nesmíte jim do rukou vložit moc – nesdělujte jim svá tajemství, nepovyšujte je, nedovolte jim stát se vašimi nadřízenými. Pokud se takovým situacím nedá vyhnout, vezměte nohy na ramena tak rychle, jak to jen půjde!
- Neomlouvejte je – oni „chybují“ a ubližují ostatním záměrně, nenechejte v sobě vyvolat neodpovídající soucit, rozhodujte se racionálně na základě faktů, neodpouštějte jim jen tak.
- Vždy, když je to možné, mějte s sebou svědky – klidně jednejte skrze advokáta. Ideálně osobu postavte před hotovou věc a to před svědky. Takto nebudou moct hrát svou hru na emoce, jelikož nejste jen ve dvou a ani nebudou moct lhát, jelikož by byli snáze prozrazeni.
- Nečekejte, že je změníte! Na to rovnou zapomeňte! Oni jsou se sebou velice spokojení a morální výčitku nebo soucit v nich nenajdete, ten máte jen vy.
Setkali jste se už s někým, o kom jste bezpečně věděli, že je psychopat? Jak jste tuto situaci dokázali vyřešit?
Napište nám do komentářů své zkušenosti a klidně připojte své osvědčené rady a tipy.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.