Jak se dostat z deprese?

Osobní rozvoj

Přidal kulicka, dne 16. 08. 2018,  0x

Jak se dostat z deprese?

Deprese je skutečně těžký a dlouhotrvající stav mysli, ze kterého se pouhou radou „buď v pohodě“ nedostanete.

Deprese je jedna z nejrozšířenějších civilizačních chorob. Čím se projevuje a v čem je jiná než pouhý běžný stav úzkosti? Jak depresi zvládat, jak se z ní dostat a jak se jí nadobro zbavit?

Nejen na tyto, ale i na další otázky získáte odpověď právě zde v tomto článku. Čtěte dál!


Co je to deprese?

Poměrně častý je názor, že deprese je jen projev slabé vůle, chvilkové rozpoložení nebo že se jedná o vrozené duševní choroby. To je obrovská mýlka!!!


Pro pochopení deprese je nezbytné od sebe rozeznávat dva stavy. Obyčejné přechodné změny nálad, se kterými má co do činění snad každý a nejsou ničím škodlivé, a skutečné stavy deprese. Ty mohou trvat nepřetržitě týdny i měsíce a jejich projevy i působení mají zásadní vliv nejen na psychiku, ale i na fyzický stav jedince.


Pro mnohé, zvláště ty, kteří depresi doposud na vlastní kůži nikdy nezažili, je často nepochopitelné, jak se člověk v depresi cítí. Deprese do značné míry převrací pohled na svět. Vše vypadá černé, chybí racionální důvěra v to, že bude lépe, člověka nic nebaví, nic nemá smysl atd. Jedná se o úplně odlišný pohled na svět a cítění.


Možná vám to přijde až absurdní, ale člověk v opravdové depresi skutečně nevidí onu racionální vizi lepší budoucnosti, tedy že přece zase jednou bude dobře. I když si třeba sám uvědomuje, že jeho pohled je chybný, něco vevnitř mu nedá tomu uvěřit. Dovedete si představit, že byste měli jít něco dělat, když víte, že je to naprosto k ničemu?


3 účinné metody, jak se dostat z deprese

Dost už ale popisování stavu deprese, nyní přijde kapitola právě pro ty z vás, kteří se z ní chcete dostat. Pokud jste jeden z těch, kteří skutečně trpí depresí, v dalších kapitolách zpozorněte!

Dále tyto tipy mohou samozřejmě využít i ti, kteří se snaží někomu v depresi pomoct.


Metoda 1. – Zvyšte sociální kontakt

Začněte dávat a přijímat fyzický kontakt

V boji s depresí může pomoci fyzický kontakt. Doteky, mazlení i sex uvolňují v mozku chemické látky, které zvyšují pocit štěstí. Kdykoliv vám není dobře nebo i jako prostředek prevence:

      • Obejměte kamaráda
      • Držte se za ruce s partnerem/partnerkou
      • Užijte si milování
      • Blbněte se svým domácím mazlíčkem, ať už je to pes, kočka nebo myš…


      Stýkejte se se svými pozitivně naladěnými přáteli co nejčastěji

      Pokud jste v depresi, vůbec se doma nezavírejte. Naopak! Rychle běžte za někým ven. Sociální podpora je nezbytná. Podpora ostatních vám může pomoci se vyrovnat s těžkými životními situacemi.

      Na druhou stranu ne každý s kým se venku setkáte, na vás musí mít pozitivní vliv. Vybírejte si své přátele. Pokud vás však někdo nabíjí energií, stýkejte se s ním!

      • Plánujte pravidelné akce cca jednou až dvakrát za týden. Můžete si vyjít ven s přáteli na kávu nebo čaj, jednoduchý výlet do města či přírody, zasportujte si atd.
      • Naopak se vyhýbejte, pokud je to možné, lidem, kteří na vás mají negativní vliv, takovým ze kterých vám je úzko, kteří vás nepodporují. Pokud se s nimi budete i nadále stýkat, je pravděpodobné, že se vás stav ještě zhorší.
      • Mimo pravidelné, menší plány dělejte i velké. Stačí jednou za čas, ale ať máte něco, na co se můžete těšit. Důležité je plánovat dopředu i několik měsíců, abyste se měli čas začít pořádně těšit a naplnili jste se vidinou něčeho hezkého v budoucnu.


      Zkuste si promluvit s terapeutem

      Není se za co stydět, jako dříve, kdy někdo, kdo šel za psychologem, byl považován za blázna. Dnes společnost nahlíží na tyto události jinak a s mnohem více pochopení. Vždyť přece, kdo by vám měl lépe pomoct než odborník vystudovaný právě k tomu?

      Mimo to, že s vámi může rozebírat vaše problémy, vás může poučit o depresi samotné. I to mnohdy stačí k výraznému zlepšení, zkrátka jen poznat soupeře.

      Pokud se s tímto tématem dokážete svěřit svým blízkým či přátelům, poptejte se jich na jejich případné zkušenosti i doporučení ke komu zajít.

      Řešení v podobě návštěvy psychologa sice mnozí odsoudí, jelikož první návštěvy se člověk bojí a velmi ostýchá, nicméně je to velmi účinná rada, a proto ji důkladně zvažte.


      Na druhou stranu terapeuta nepovažujte za někoho všemocného, kdo za vás všechny problémy vyřeší sám. Stále bude na vašich bedrech lpět mnoho práce.


      Metoda 2. – Změňte způsob myšlení

      Začněte myslet pozitivně a realisticky

      Setrvávání v negativních myšlenkách je jako vstupenka do deprese. Pokud v nich hodláte pokračovat, vítejte na expresu do hlubin.

      Převrátit svůj chod myšlenek, či dokonce změnit způsob uvažování je velmi obtížné. Ale jakmile poznáte svého nepřítele, bude se vám mnohem lépe bránit. Jen tak v duchu to ovšem nepůjde, proto si vezměte papír a začněte psát:

      • Nejprve si sepište všechny negativní myšlenky, které vás napadají. Tím získáte přehled o množství a hlavně také obsahu těchto chorobných myšlenek.
      • Teď možná trochu těžší, ale vůbec ne nemožný, úkol. Proti každé jednotlivé negativní myšlence vypsané výše napište pozitivní a logičtější myšlenku. Například místo: „Jsem ošklivá!“ si napíšete „Jsem jedinečná a krásná jaká jsem!“.
      • Od teď udělejte rozhodnutí, že pokaždé, když vás napadne negativní a iracionální myšlenka, ji okamžitě necháte být nebo ji převedete na jinou optimističtější myšlenku.

      Sice to na první pohled může vyznít pošetile, nicméně uvidíte sami po čase, jak se vaše přemýšlení změní a tím i vaše nálada.


      Naučte se sami sobě zalichotit

      Ke zdravému sebevědomí vás může dostat schopnost přijímat i dávat komplimenty.

      Věřte tomu nebo ne, ale pozitivní sebehodnocení účinně snižuje depresi a zvyšuje pocit blaha. Jak se naučit lichotit sám sobě? V následujících 3 krocích:

      • Začněte seznamem svých 10 oblíbených fyzických rysů. Tyto poznámky si dejte na místa, kde často chodíte, např. lednice, dveře. Dále si je tu a tam nahlas čtěte.
      • Po pár dnech tréninku, kdykoliv ucítíte, že jdete ke dnu, si sami zalichoťte. Uvidíte, že to skutečně pomáhá!
      • Naučte se, když vám někdo zalichotí, tyto komplimenty skutečně přijímat a berte je vážně. Neptejte se sami sebe, proč to říkají. Prostě je berte vážně a užívejte si to.


      Hledejte nové způsoby dosažení svých cílů

      • Velké úkoly si rozkládejte do menších cílů a na tyto menší se postupně zaměřujte. Bude to snazší a nebudete tak frustrovaní překážkami.
      • Nebuďte perfekcionisti, ale realisti. Nebude všechno dokonalé a tak je to v pořádku. Pokud například začnete cvičit, ale některý den vynecháte nebo nezvládnete celý časový úsek, netrapte se. Příště to napravíte a vlastně, i kdyby ne, tak se svět nezboří. Jděte dál s hlavou vzhůru!


      Vypněte svůj negativní filtr

      Zastavte ten filtr v hlavě, který způsobí, že všechno vidíte jedině černé. Cynický filtr může mít významný podíl na vaší depresi.

      Jak jej zastavit:
      Buďte konkrétní! Zapomeňte na zobecňování, kdy kvůli jedné špatnosti zahodíte celou zkušenost. Pokud bylo špatně jen něco, uvědomte si, co přesně a nic víc nečerněte. Uvidíte s odstupem času, kolik vzpomínek jste si takto zničili, i když byly docela dobré, ne-li skvělé!

      Pokud se něco výjimečně nepovede, z jinak úspěšné řady, opakujte si, že to přece bylo fajn a ve výsledku byla většina daných prožitků okolo této zkušenosti dobrá.


      Metoda 3. – Zaměřte se na trojúhelník spánku, pohybu a stravy

      Této kapitole bude věnováno jen málo času, jelikož ke všem těmto tématům můžete snadno dohledat kvanta informací kdekoliv na internetu. Je zde uvedena pouze, aby vás navedla co hledat. Tuto práci už ale necháme na vás.


      Správná strava je základ dne

      Jezte více ovoce a zeleniny. Konzumujte pravidelně, často a malé porce. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v potravinách jako jsou ryby, ořechy, olivový olej atd. konzumujte alespoň 2-3 krát týdně.

      Vyhněte se příliš těžkým, smaženým jídlům, která zatěžují vaše trávení. Po takovým jídlech vám nebude dobře fyzicky a můžete tím zhoršovat i svůj psychický stav. Zapomeňte i na polotovary, cítíte se z nich letargicky a zpomalení.


      Bez pravidelného pohybu to nejde

      Je až k nevíře, jak moc pravidelný pohyb pomáhá a přitom stačí pouhá půl hodina cvičení denně. Ideální jsou takové sporty, kde se více zadýcháte, tedy běh, fotbal, volejbal, kolo, brusle, plavání atd.

      Jestliže zrovna nemáte tolik času, můžete zkusit jezdit do práce na kole.


      Získejte zpět pravidelný spánkový cyklus

      Přimějte se chodit včas a pravidelně spát a zároveň spěte dostatečně dlouho.

      Dospělý člověk potřebuje alespoň 7,5 hodiny spánku. Mnoho lidí si však dopřává často méně, pouze okolo 6 hodin a to dlouhodobě. Pokud i vy spíte tak málo, nemůžete se divit, že se cítíte pořád unavení a vyčerpaní.

      Únava může být významný faktor podílející se na depresivních stavech mysli.


      Vyhněte se těmto látkám

      V případě, že konzumujete některé z následujících látek, se s nimi okamžitě rozlučte! V depresi vám nepomáhají, či dokonce uškodí:

      • Alkohol
      • Drogy
      • Nikotin
      • Aj.
      Pokud jste se dali do toho a chcete už učinit depresi přítrž, mějte vždy na paměti, že překonání deprese je běh na dlouhou trať. Je to těžká a klikatá cesta vydlážděná překážkami, která vyžaduje mnoho úsilí a pevnou vůli.

      Úspěch na jejím konci ale rozhodně stojí za to! Pokud to zvládnete, vyjdete silnější, než kdy předtím, protože: „Co tě nezabije, to tě posílí!!!
      Komentáře:

      Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

      Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.