Jak se vyplácí a počítá nemocenská?

Podnikání

Přidal kulicka, dne 19. 08. 2018,  0x

Jak se vyplácí a počítá nemocenská?

V lednu 2018 se naposledy změnily pravidla výpočtu a způsobu vyplácení nemocenské. - až na to přijde, ale připravte se dopředu. Článek je nejen pro zaměstnance, ale i samotné zaměstnavatele či podnikatele. 

Pokud se chcete dozvědět více o nemocenské v roce 2018, jste tady správně.

Nejprve se dozvíte, jak to v roce 2018 bude pro zaměstnance. Poté níže i pro OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné - podnikatele), které to mají s vyplácením nemocenské o něco složitější.

Rozdíl mezi náhradou mzdy a dávkami nemocenského pojištění

Náhrady mzdy platí zaměstnavatel svému zaměstnanci v době od 4. do 14. dne, co je na neschopence. Výše náhrady mzdy se počítá podle hodin, který by daný zaměstnanec normálně odpracoval, včetně svátků apod., kdy by odměnu jinak také dostal.

Na rozdíl od náhrady mzdy, nemocenskou platí stát a je to od 15. dne nemoci až do maximálně 380. dne od začátku pracovní neschopnosti. Nemocenská se počítá z průměrného denního hrubého příjmu za uplynulý rok a vyplácí se za každý den (nejen ty pracovní).

Jak je to s náhradou mzdy v roce 2018?

Až na výjimku, kdy je pacientovi nařízena karanténa, za první 3 dny nemoci (a zároveň maximálně 24 neodpracovaných hodin) nedostane zaměstnanec ani korunu.

Pokud pracujete klasicky 8 hodin denně, znamená to, že náhradu mzdy od svého zaměstnavatele dostanete od 4. pracovního dne na neschopence.

Nárok na nemocenskou má každý, kdo pracuje na HPP (hlavní pracovní poměr). Pokud pracujete na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, máte nárok na náhradu mzdy, jakmile vaše odměna je vyšší než 10.000 Kč v případě DPP a vyšší než 2.500 Kč v případě DPČ (tedy zaměstnavatel za vás musí odvádět nemocenské pojištění).

Kdy náhradu mzdy obdržíte?

Náhradu mzdy má zaměstnavatel vyplatit v nejbližším termínu pravidelné výplaty po té, co od vás dostane neschopenku.

Proto neotálejte s odnesením či posláním své neschopenky!

V jaké výši se náhrada mzdy v roce 2018 vyplácí?

Náhrada mzdy se počítá jako 60 % průměrného hodinového hrubého výdělku, kterého jste dosáhli za poslední čtvrtletí.

To však ještě není vše, průměrný výdělek bude nejdříve podle tzv. redukčních hranicí. Jedná se určité intervaly, pro vyšší pásmo hodinového výdělku, platí menší procentní sazba náhrady mzdy. Intervaly jsou následující:

  • Pro hodinovou sazbu do 175 Kč se počítá 90 %.
  • Nad 175 Kč a do 262,33 se počítá už jen 60 %.
  • Mezi 262,33 a 524,65 Kč se počítá pouhých 30 %.
  • Nad částky 524,65 se už nepřihlíží

Jak dlouho náhrady platí zaměstnavatel a za co se nevyplácí?

Do 14. dne nemoci vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel. Platí se za každý den, kdy by zaměstnanec pracoval nebo dostal odměny (tedy i státní svátky).

Naopak zaměstnavatel neplatí nic v případě, kdy si zaměstnanec přivodí úraz sám. Jestliže zaměstnanec byl pod vlivem alkoholu, drog nebo úmyslně spáchal trestný čin, bude jeho náhrada mzdy i pozdější nemocenská poloviční.

Od 15. dne nemoci střídají náhradu mzdy dávky nemocenského pojištění. Rozdíl je v tom, že ty platí stát a zaměstnanec je dostává za každý kalendářní den po dobu maximálně 380 dnů od začátku pracovní neschopnosti.

Pracujícím starobním a invalidním důchodcům sociálka nemocenskou vyplácí maximálně po dobu 70 kalendářních dnů. V případě několika pracovních neschopností maximálně 70 dnů v součtu za rok.

Novinka za rok 2018 – nemocenská se zvyšuje pro dlouhodobé neschopenky

Změnou pro letošní rok je, že od 31. dne pracovní neschopnosti se nemocenské dávky zvyšují z 60% na 66% z vyměřovacího základu. Dále od 61. dne nemocenské dokonce na 72 % z vyměřovacího základu.

Na rozdíl od náhrady mzdy (kdy se jednalo o průměr příjmů za minulé čtvrtletí, nemocenské dávky se počítají z průměru hrubých příjmů za celý uplynulý rok. Ten se přepočítá na den a sníží skrze redukční hranice.

Redukční hranice nemocenské pro rok 2018 jsou (...procent z denní vyměřovacího základu):

• Do 1000 Kč 90 %

• Od 1000 do 1499 Kč 60 %

• od 1500 do 2998 Kč 30 %

• nad 2998 se už ani nepřihlíží

Nemocenská pro OSVČ – rok 2018

Jelikož osoby samostatně výdělečně činné nemají zaměstnavatele ani nedostávají mzdu či plat, zcela logicky nemohou dostávat náhradu mzdy. Jediné na co si můžou OSVČ pomyslet jsou dávky nemocenského pojištění. Jak bylo napsáno výše, ty se ale vyplácí až od 15. dne nemoci. Takže nemocenská pro podnikatele existuje jen v případě dlouhodobých onemocnění. Náhrady mzdy se OSVČ vůbec nedočkají.

Další podstatnou nevýhodou pro podnikatele je, že nárok na nemocenskou mají pouze v případě, kdy platí nemocenské pojištění. A to není vždy, jelikož toto pojištění podnikatelé platí dobrovolně, mohou se tak sami libovolně rozhodnout, zda platit či ne. Aby mohl OSVČ vzniknout nárok na nemocenskou, musí platit alespoň po dobu 3 měsíců před vznikem pracovní neschopnosti.

Výše nemocenské je stejná, tedy 60 % vyměřovacího základu a rovněž pro ni platí zvyšování podle délky nemocenské jako u zaměstnanců (viz výše). Výpočet základu je však složitější, a proto k jeho výpočtu doporučujeme použít online kalkulačku. S trochou šikovnosti vám nebude dělat žádný problém si nějakou z mnoha dostupných najít na internetu.

V praxi to funguje tak, že abyste dosáhli zajímavější výše nemocenské, museli byste předtím platit kromě nemocenského i celkem vysoké sociální pojištění. Mimo to, když se nemocenská vyplácí až od 15. dne, se skutečně nabízí otázka, zda není lepší zvolit některou z komerčních možností pojištění.

Pár tipů závěrem

Nyní, když jako zaměstnanec víte, jaká je výše nemocenského a výše náhrady mzdy, můžete si dopředu promyslet, jak moc by váš rozpočet zasáhla dlouhodobá nemocenská. Samozřejmě jsou situace, kdy si nevyberete, ale můžete se rozmyslet, zda nebude lepší nezůstávat doma s každou rýmou či chřipkou a pak se divit, proč vám na účet chodí tak málo peněz (pokud je to váš případ). Vyzkoušet můžete například tuto kalkulačku nemocenského.

Jste-li osoba samostatně výdělečně činná, využijte některou online kalkulačku a spočítejte si alespoň odhad výše nemocenské. Můžete si takto spočítat, zda, nebo jestli, se vám vyplatí nemocenská od státu nebo raději využijete služeb některé z komerčních firem.





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.