Jak se zbavit bolesti hlavy

Osobní rozvoj

Přidal kulicka, dne 24. 07. 2018,  0x

Jak se zbavit bolesti hlavy

Dozvíte se 4 nejčastější příčiny bolesti hlavy, jak se jí zbavit a ještě více. 

Pokud vás bolí hlava jen výjimečně nebo pravidelně, zkuste nejdříve některé z těchto tipů proti bolesti hlavy, než sáhnete po prášcích. Jsou i mnohem šetrnější a stejně účinné způsoby, jak se jí zbavit i bez pilulek.

Zbavit se jí není vždy snadné, ale přitom k rozbolení stačí mimo jiné stres, nedodržet pitný režim, málo se vyspat a bolest hlavy je tu.

Zajímá vás, jak se zbavit bolesti hlavy? Čtěte dále.

Osvědčené rady, jak se zbavit bolesti hlavy

Ne každému zabírají stejně, záleží na vašem rozpoložení a příčině bolesti hlavy. Pročtěte si následující tipy a vyzkoušejte ty, které podle vás nejpravděpodobněji zaberou.

  • Správný pitný režim

Možná ta nejčastější příčina bolesti hlavy je špatný pitný režim. Přitom vyzkoušet, zda se nejedná o nedostatečný pitný režim, je tak snadné. Jakmile se u vás začne objevovat bolest, okamžitě vypijte alespoň půl litru vody. Přimějte se, i pokud tolik jindy nevypijete. Není to zas tolik, vypít půl litru zvládne každý. Počkejte přes 15 minut a uvidíte, zda se vám neuleví.

Proč zrovna nedostatek vody způsobuje bolest hlavy? Pokud tělu nedodáváte dostatek tekutin, krev o něco zhoustne. Tím se zpomalí zásobování buněk kyslíkem a bolest hlavy je na světe.

Dobře může pomáhat i voda s pár kapkami citrónu. Citrón pomáhá tělu vylučovat nežádoucí látky z těla rychleji, navíc voda s citrónem je v horkých letních dnech tak příjemně osvěžující.

Jaké další tekutiny pít pro úlevu od bolesti hlavy:

  • Káva – může pomoci s prokrvením, díky kofeinu zvedá tlak. Pokud nejste zvyklí pít 8 šálků denně a kofein už na vás ani výrazně nepůsobí, jedno či dvě espressa vám mohou pomoci k úlevě.
  • Čaj – kromě využití jako zdroje tekutin vám čaj pomůže se uklidnit, zbavuje tělo stresu a oxidantů a rovněž je zdravější alternativa kávy. Nejlépe působí ibiškový čaj nebo čaj z čerstvých borůvek. Příprava je jednoduchá. Stačí borůvky zalít vroucí vodou a cca 10 minut počkat. Jako další možnosti jsou čaje z devětsilu lékařského (mimo jiné uvolňuje křeče, tlumí bolest a uklidňuje) a čaje z vrbové kůry (díky své kyseliny salicylové pro tlumení bolesti).
  • Kuřecí vývar s petrželovou natí – někteří se shodují na tom, že i tak nenápadné jídlo jako kuřecí vývar jim pomáhá od bolení hlavy.

  • Cvičením proti bolesti hlavy

Celý den v kanceláři prosedíte za stolem, sklonění vyřizujete jeden papír za druhým, sotva přijdete domů, zapínáte PC a sedíte u něj až do večera, nebo dokonce do rána. Poznáváte se v některé části předchozí věty a často vás bolí hlava? Pak zbystřete! Velmi častou příčinou bolesti hlavy jsou ztuhlé krční svaly či záda. Nejsnazší a nejefektivnější možností, jak se zbavit takovéto bolesti hlavy je cvičení nebo masáž.

K masáži můžete použít uvolňující oleje, aby se krční svaly rychleji uvolnili. Masírovat můžete nejen rukou či prsty, ale i např. masážní sprchovou hlavicí. Jako prevence stačí i jen desetiminutová masáž horkou vodou, kdy si silnější proud vody pouštíte zezadu na krk a trapézy. Mimo svaly uvolníte i stres, což je další spouštěč migrény.

Akupresura je vaším dalším pomocníkem. Už při přicházející bolesti hlavy si zkuste na několik minut masírovat špičky prstů na nohou nebo bod na rukou mezi palcem a ukazováčkem v místě, kde končí rýha pokožky.

Zablokovanou či ztuhlou krční páteř i záda můžete uvolnit cvičením. Je to jedna z účinných možností prevence. Stačí jen několik minut cvičení i z pohodlí domova. Cvičit můžete jógu nebo i jiné uvolňovací a protahovací cviky, které lze snadno dohledat na internetu.

Mj. se naučte sedět rovně, nehrbte se, narovnejte záda, nebuďte křečovití.

  • Dostatek spánku

Jak dlouho denně spíte? A jak je ten spánek kvalitní – nebudíte se 10 krát za noc? Nedostatek spánku může sám o sobě být spouštěčem pořádného bolení hlavy. Jak dlouho spát? Říká se, že dospělému člověku stačí přibližně 6 a půl hodiny spánku denně. Je to ale velmi individuální. Jsou tací, kterým stačí i o něco méně, najdou se ale takoví, kteří se nedospí bez svých osmi hodin spánku.

Zkuste se soustředit na to, jak dlouho spíte a jaký vliv to má na vaši bolest hlavy. Jakmile zjistíte, kolik hodin spánku denně potřebujete, dopřejte si ho dostatek. Jít se prospat přes den může pomoci i při začínající bolesti hlavy. Využijte tohoto poznatku, a pokud víte, že jste spali málo, jděte si i přes den na chvíli odpočinout už při náznacích bolesti hlavy.

Výhodou dostatku spánku je i zvýšení vaší pracovní produktivity, odbourání stresu a mimo jiné tak budete lépe zvládat pracovní zátěž.

  • Jakým látkám se vyhnout?

Dejte si pozor na plísňové sýry a přemíru citrusových plodů. Proč? Tato jídla obsahují látky, které jsou obdobné jako spouštěče migrény.

Dalším bodem nebudou potěšeni kuřáci ani ti, kteří si rádi a často něčeho přihnout. Je obecně známo, že bolesti hlavy alkohol a nikotin stupňují, někdy dokonce sami způsobují. Pokud vás akutně bolí hlava, popř. nechcete, aby se bolest zhoršila, vynechte tyto látky a odepřete si potěšení z cigára a skleničky svého oblíbeného alkoholu. Alkohol také mimo jiné odvodňuje organismus – nepřipomíná vám to obsah jednoho dřívějšího bodu o pitném režimu?

Příliš aromatické osvěžovače vzduchu, silné parfémy, vonné svíce aj. mohou mít významný podíl na bolesti hlavy. Zkuste se zamyslet, jestli to nemůže být právě váš případ.

Co dalšího může pomoci?

Pokud je to možné, vyhýbejte se nadměrnému hluku a oslňujícímu světlu.

Omezte stres. Tento faktor působí negativně na celou životosprávu a tím zhoršuje bolesti hlavy. Na druhou stranu snížit úroveň stresu může být někdy značně obtížné.

Několik rad závěrem pro ty, kteří používají pilulky

Je v pořádku, že si občas potřebujete vzít prášek na hlavu, nicméně zkuste jejich používání omezit. Neberete si jich více než je třeba. Nepoužívejte je déle než 3 dny za sebou. Vyhněte se práškům s názvy „super silný, rapid, strong“ apod., pokud není nutné brát si takto silné prášky. Mnohé z nich mohou působit návykově a slabší prášky už vám po nich budou zabírat jen velmi obtížně.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.