Příběh nejmocnějšího muže internetu - Mark Zuckerberg (zakladatel Facebooku)

Příběhy podnikatelů

Přidal kulicka, dne 13. 06. 2019,  0x

Příběh nejmocnějšího muže internetu - Mark Zuckerberg (zakladatel Facebooku)

Časopis Forbes právem označil Marka Zuckerberga za nejmocnějšího muže internetu, neboť má poslední slovo při řešení jakýchkoliv záležitostí ohledně Facebooku. Ten má dnes více než jednu a půl miliardy aktivních uživatelů – sami si odpovězte na otázku, kolik času na něm každý den strávíte.  

Kromě možnosti seberealizace a uspokojení potřeby řídit velkou společnost udělal FB z Marka také 7. nejbohatšího muže světa. Časopis Forbes jeho jmění odhaduje na ohromných 46 miliónů dolarů – a to mu bylo stěží 35 let (2018). Člověk skutečně musí být génius, aby dokázal za tak krátký čas vybudovat takové jmění. A ano, intelekt mu rozhodně nechybí, ale to hlavní, co stálo za jeho úspěchem je něco ještě jiného – musel dřít více než všichni ostatní!

Ve svém mládí byl vždy o krok napřed

Narodil se 14. května roku 1984 ve White Plains v New Yorku. Jeho dětství bylo poměrně harmonické. Narodil se do vážené a vzdělané rodiny, která mu poskytovala tu nejlepší možnou oporu. Jeho matka byla psychiatrička a jeho otec byl zubař. Díky toho si mohli dovolit podporovat svého syna v nákladném vzdělávání.

Markova láska k počítačům se objevila již v raném mládí, kdy už ve svých 12 letech napsal v programovacím jazyku Atari Basic komunikační program jménem Zucknet. Ten využíval nejen Zuckův otec k volání dalších pacientů do ordinace, ale dokonce se díky něj domlouvala celá rodina.

Malý Mark se také často bavil tím, že sezval své umělecky založené kamarády a společně vymýšleli jednoduché hry. Jeho přátele tedy malovali a on vymýšlel kompletní zdrojové kódy.

Naštěstí Markovi rodiče nebyli slepí k jeho nadání, a dokonce ho aktivně rozvíjeli. Rozhodli se mu zaplatit soukromého učitele, který k nim domů jednou týdně docházel a učil jej programovat. Právě tento učitel v jednom z později uskutečněných rozhovorů označil Markův za „zázračné dítě“ kvůli jeho mimořádně rychlému pokroku (a to jsme stále jenom na základní škole!).

Po základní škole přišla na řadu prestižní Philips Exeter Academy, která byla přípravou na ty nejlepší vysoké školy v Americe vůbec. Tady se ukázaly jeho schopnosti rychle se učit a exceloval také např. v literatuře. Ještě na střední škole pod jeho rukami vznikl software Synapse. Jednalo se o prvotní verzi známé aplikace Pandora. Ještě na střední škole jej poprvé oslovily velcí hráči jako AOL či Microsoft. Ti měli veliký zájem na koupi Synapse a o zaměstnání mladého Zuckerberga, jenže ten měl svojí hlavu a prodej i nástup do lukrativní práce okamžitě odmítl.

Začátky Facebooku na vysoké škole

Právě na vysoké se odehrála jeho nejdůležitější kapitola celého života. V roce 2002 nastoupil na prestižní Harvardskou univerzitu, kde byl brzy vyhlášeným programátorem, za kterým si chodili všichni z kampusu pro radu kdykoliv si nevěděli rady.

Na univerzitě ve 2. ročníku vytvořil aplikaci Facemash, kterou si můžete představovat přibližně jako dnešní Tinder. To byla první sociální síť vůbec. Tato aplikace zobrazovala vždy dvě fotky lidí z kampusu a uživatelé mohli hlasovat o tom, kdo jim přijde atraktivnější. Naneštěstí vedení univerzity tuto aplikaci brzy zakázalo, neboť se jim zdála nepatřičná a povrchní.

Poté následovalo malé odbočení, jelikož Marka oslovili Divya Narendra a dvojčata Winklevossovi, aby s nimi začal pracovat na sociální síti, kterou pojmenovali Harvard Connection. Již po 14 dnech ho však práce přestala bavit a projekt opustil.

Markova práce se však rozhodně nezastavila. Nová síť na sebe nenechala dlouho čekat, neboť s Dustinem Moskowitzem, Chrisem Hugesem a Eduardem Saverinem založili sociální síť jménem „The Facebook“. U této sítě bylo možné vytvořit si profil a komunikovat s ostatními studenty v rámci kampusu Harvardu. The Facebook se stal rychle velmi populární. To bylo sice pozitivní, avšak před Markem stálo rozhodnutí, zda se bude věnovat studiu nebo své malé sociální síti, jelikož obě činnosti už prostě nedokázal stíhat. Vybral si podle hlasu svého srdce a začal se věnovat své zatím malé sociální síti naplno.

V roce 2004 se přestěhoval s celým týmem do Palo Alta. Tam začali pracovat na plné obrátky a již na konci toho roku měl Facebook úctyhodných 1 milión uživatelů, kteří síť aktivně využívali. Vzhledem ke své popularitě na sebe nenechal investor dlouho čekat. Stal se jím fond Accel Partners, který do Facebooku napumpoval 12,7 miliónů dolarů. Díky toho se popularita této sítě mohla šířit ještě dál a ještě rychleji.

Na konci dalšího roku (tedy v prosinci 2005) se Facebook rozšířil do celé řady dalších vysokých i středních škol a počet uživatelů vzrostl na 5,5 miliónů (což je 5,5 násobek oproti situaci v polovině předchozího roku!).

Nebezpečná dvojčata a „ukradený“ nápad?

Všechno bylo růžové, FB stoupal do závratných výšin a to raketovou rychlostí! Jenže najednou se na scéně opět objevili dvojčata Winklevossovi – původní zakladatelé Harvard Connection (vzpomínáte si na Markovu 14denní nudnou práci na tomto projektu zmiňovanou výše?). Podle jejich slov byl vykraden jejich nápad a tím pádem byl porušen zákon o duševním vlastnictví. Na základě toho požadovali ušlý zisk.

Mark na svou obranu tvrdil, že se sice jednalo o dvě podobné sociální sítě, avšak s jiným zaměřením, takže zákon by porušen být neměl. Přesto byl donucen podepsat mimosoudní vyrovnání a to ve výši 65 miliónů dolarů. No a to je vše. Pro marka ve výsledku spíše jen taková „srážka z kapesného“, ale Facebook mohl letět dál a už ho nemohlo nic zastavit.

Dále přišla již masová propagace a natočil se velmi známý a oceňovaný film „The Social Network“, který získal 8 nominací na Academy Award. Sám Mark Zuckerberg z filmu nejásal, neboť dle jeho slov je v něm až příliš mnoho věcí špatně (např. že skutečný popud k založení Facebooku nebyly kopačky od jeho dívky, ale pouze dobrý nápad a touha jej realizovat), nicméně i přes jeho výtky film sklidil ohromný úspěch a s tím i Markova sociální síť.

Mark filantrop

Stejně tak jako spousta velmi bohatých lidí se i Zuckerberg výrazně angažuje v charitě. Daroval například 100 miliónů na záchranu sítě veřejných škol Newark Pulic Schools a zároveň podepsal dokument Giving Pledge, kterým se zavával k odevzdání 50 % svého zisku charitě!

Jak bude vypadat budoucnost sociální sítě Facebook

Sice pořád roste, ale co se bude dít, až jednou růst přestane? Dnes se už nejedná o nejistý startup, ale o zavedenou firmu, která na trhu působí již více než desítku let. Otázka je, zda se nedočkáme další internetové bubliny jako v 90. letech.

Na takovou otázku opravdu není lehká odpověď. Můžeme si však být jistí tím, že FB ví, co dělá. Doposud kdykoliv se na trhu objevil nějaký nebezpečný konkurent, jednali ostražitě a firmu odkoupili. Bylo tomu tak např. s Instagramem nebo WhatsAppem. Zvláště Instagram na sebe strhával obrovskou pozornost ve svých začátcích, kdy rostl ještě rychleji než Facebook. Samozřejmě, že potom museli nastřelit astronomickou cifru, aby majitelé Instagramu byli ochotni nabídku přijmout.

Podobná situace byla s WhatsAppem, internetovým komunikátorem a přímým konkurentem Messengeru. Facebooku nezbylo prostě nic jiného než jej za ohromnou částku odkoupit.

Otázkou je, jak se změní smysl Facebooku od svého založení? Dříve sloužil hlavně lidem, avšak dnes jej stále více a více využívají firmy pro placenou i neplacenou propagaci. Takže hlavní cíl už není sbližovat lidi, ale vydělávat na nich co nejvíce.

Jedno ale Markovi Zuckerbergovi nemůže nikdo odepřít – podařilo se mu stvořit něco naprosto neuvěřitelného, co zasáhlo mnoho generací a dotklo se způsobu života téměř každého člověka naší planety.





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.